První zářijové dny ve třídě mladších dětí

První zářijové dny mají ti nejmladší z mateřinky za sebou. A přestože je pro nově příchozí děti všechno poprvé a nové, nemusejí se rodiče obávat. Začáteční rozkoukání zvládly bez maminky a táty jak nejlépe mohly. A tak přicházejí pomaloučku jednoduché aktivity, do kterých se kluci a děvčátka učí i za pomocí starších kamarádů zapojovat. Na programu v září bývá tradičně seznámení se s prostorami třídy. Děti zjistí, jaká značka-obrázek na ně v šatně a umývárně čeká, kde je „ukrytá“ kdejaká hračka, kam si zajít pro pastelky, jakým rituálkem se ráno budou vítat, že si každé ráno společně zacvičí, že bude potřeba hračky nejen vytáhnout, ale i uklidit a spousta dalších informací. Nedivme se proto, že při takové spoustě novinek může kápnout občas nějaká ta slzička. Nebyly by to děti, aby se upřímně netěšily, když se dozví, že se půjde ven, obzvláště na školní zahradu. I na zahradě toho musí zprvu spoustu vstřebat, třeba, že i tady si musí  půjčovat hračky a nebo, že na houpačku se může jen s paní učitelkou. Další krůček jsme podnikli na vycházce do parku. Děti si to tam poprvé spolu užily, protože park toho nabízí spoustu. A tak se mimo jiné chodilo přes kořeny stromu, pozorovala se veverka, hledaly se kaštany, sbíraly se klacíky a stavěly se z nich domečky, jelo se vláčkem s písničkou na výlet, našly se věci, které nepatří do přírody, ale rovnou do odpadků. A kdo byl už  hodně unavený, odskočil si odpočinout na deky. Tolik zprávička z prvních zářijových dnů ve třídě mladších dětí.

Lenka Gorčicová