Bádáme, experimentujeme

Experimentování dává dětem možnost poznávat skutečnosti na základě vlastní zkušenosti.  V lednu jsme se zaměřily na zapojení dětí do jednodušších pokusů, které bylo možné provádět v mateřské škole a děti si je mohly vyzkoušet na vlastní pěst. Mladší děti poznávaly např. vlastnosti magnetů, zkoušely postavit vajíčka do různých ingrediencí, zjišťovaly, co ve vodě plave, co se naopak potopí, ze smetany si vyrobily vlastní máslo…..a víte, jak všem chutnalo?

Starší děti zkoumaly utíkající majoránku na talíři, pozorovaly tančící rozinky v roztoku, s napětím sledovaly, zda se potopí pingpongový míček obalený plastelínou stejně jako vytvořená kulička z plastelíny. Napínavé bylo pozorovat vznik zelené barvy smícháním modré a žluté. Stejně jako mladší kamarádi si ze smetany vyrobili máslo. Tím však naše bádání neskončilo. Navštívili jsme přírodovědnou učebnu v základní škole. Pana učitele Hnilicu nebylo třeba dlouze přemlouvat, aby nás zasvětil do světa pokusů pro děti z mateřinky. Přestože zajímavých experimentů zhlédly děti hned několik, nejnapínavějším a nejdiskutovanějším byla bouchající plechovka. Těšíme se na příští měsíc a budeme s napětím čekat, co si pro nás pan učitel přichystá tentokrát.